
Qoltec EV Cable Type 2 for car charging | 400V | 11kW | 16A | 5m
EV charging cable for an electric car equipped with a Type 2 plug compatible with most electric cars sold in Europe.

Free shipping, free return and 30 days money back guarantee.
Fast charging, Universal connection, Ideal for long trips,
Don't let the low charge of your battery prevent you from using your electric vehicle. With the Qoltec mobile charger, you can charge your car's battery in just a few hours. The portable charger is perfect for longer holiday trips, for example, thanks to its compact design, it takes up very little space, without any problem you can transport it directly in the boot or in the bag included. The charger is powered from a standard 5-pin power socket, and we charge the car using a type 2 connector.
The charger has a type 2 connector, which is now an official European Union standard and charges electric cars equipped with a suitable charging socket. The Type 2 connector is 7 contacts, of which 3 contacts or 5 are for charging and 2 are for communication between the station and the car. Compatible with most electric cars sold in Europe. The Qoltec brand charger supports four current modes of 8A, 10A, 13A and 16A. It is worth mentioning that the Type 2 connector is suitable for electric vehicles with a charging power of more than 3kW.
Convenient 2.4'' LCD display, Monitoring of accurate charging time, Temperature sensor for safe charger operation, Automatic error repair
The product is equipped with a multifunctional, 2.4'' LCD display and LEDs indicating charging status. On the display we can :
- set the current value using the A button : 8A, 10A, 13A, 16A
- check the exact charging time,
- set the charging time delay simply by using the button with the clock icon,
- monitor the operating temperature of the charger in real time thanks to the built-in plug temperature sensor, the charger will immediately interrupt operation if the safe value is exceeded and will automatically resume operation when the temperature returns to a normal level,
- monitor the progress of the charging process,
Automatic error repair
In addition, the charger has an intelligent chip that automatically corrects errors during charging, reacting accordingly if any of the parameters exceed the norm, ensuring stable charger operation.
Intuitive operation, Intelligent charging delay function for 1, 2, 5 or 8 hours,.
You can set a delayed charging start time of 1, 2, 5 or even 8 hours and save on energy costs by, for example, using the night-time tariff, this is more economical as we are not overcharging the system. Simply connect the charger to the power supply and then press the delay button a certain number of times before connecting the car. By pressing the button with the clock icon, charging is delayed by 1 hour after each click.
Enjoy a 5m charging cable with ergonomic plug for convenience and ease of use.
If you want to mount the EV charger on a wall you should choose a suitable location for this, preferably close to the car and the power source. You will also need to install a residual current circuit breaker - a type B RCD is the best choice as a means of full complementary protection. Ensure that it is in a location that is protected from moisture, free from any mechanical damage and not exposed to direct sunlight. Be absolutely sure that this is the case. A high level of convenience will be provided by the 5 m charging cable with ergonomic plug.
Practical wall bracket for mounting the loader gun
The charging gun can be conveniently mounted on the wall for easy access and space saving, especially in confined spaces. The wall mount stabilizes the cable and gun, protecting them from accidental damage and from dirt. With the wall mount, users can organize the charging station, enhancing the aesthetics and functionality of the charging area in both home garages and commercial parking lots.
Durable and Atmospheric Resistant housing made of non-flammable polycarbonate, Easy external mounting, Water and dust resistant .
Our chargers are constructed from durable, UV-resistant, non-flammable polycarbonate. In addition, the charger exhibits high water resistance and is dustproof. The casing has special holes for external mounting.
Use your own solar energy to charge your car, Recharge your vehicle up to several times faster.
Use your own renewable clean energy from photovoltaics to charge your car - a way to reduce your car's running costs and your carbon footprint. You can recharge your car at any time and even several times faster. The number of panels you will need to charge your car will depend on the characteristics of your battery, the model of your vehicle and the distances you travel. You can charge it in two ways :
- while the photovoltaic panels are producing energy - this is the most cost-effective solution
- using the excess energy produced by the photovoltaic panels, which is returned to energy storage or the grid and can be used at a later date.
Advanced safety features that protect both the car and the user.
When designing the chargers, we put safety first. You can now charge your car safely and quickly. The product has advanced safety features and has LEDs that change colour depending on the current status.
Product comes with a 24-month warranty.
Do you care about the high quality of the product you are buying? Our solutions will meet your expectations. The chargers we offer come with a 24-month guarantee from the date of purchase.
| Power | 11 kW |
|---|---|
| Voltage | 400 V |
| Current | 16/13/10/8 A |
| Cable Length | 5 m, Power cable 0.31 m |
| Compatibility | TYPE 2 compatible with most electric cars in Europe |
| IP Rating | IP65 |
| Dimensions | 225 x 95 x 60 mm (charger)| 235 x 70 x 62 mm ( plug)| 120 x 385 x 345 (bag) |
| Material | TPU |
| Warranty | 24 month |
| Number of Phases | 3 |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 3.75 kg |
| Operating Temperature | -30˚C ~ +50˚C |
| Plug Type | 5-PIN CEE 32 A |
| Producer | Qoltec |
| Type | 2 |
| Insulation Resistance | >10 MΩ |
| Type Of Charging Interface | IEC 62196-2 |
| Conductor Cross Sectional Area | 5*2.5 mm² + 1*0.5 mm² |
| Diameter Of The Cable | 13.5 mm |
| Display | LCD 2,4'' |
| Safety | Over-voltage protection Under-voltage protection Thermal overload protection Short-circuit protection Current leakage protection Grounding Temperature monitoring |
| Colour | Black, green |
| Package Contents | 1 x EV charger 1 x Wall mounting bracket for charger 1 x Pistol holder 1 x Mounting screws 1 x Charger storage bag 1 x User manual 1 x Warranty card |
| Package | Box |
| Package Depth Length [mm] | 340 |
| Package Width [mm] | 410 |
| Package Height [mm] | 140 |
| Certificate | CE |
Free shipping, free return and 30 days money back guarantee.

EV charging cable for an electric car equipped with a Type 2 plug compatible with most electric cars sold in Europe.

The Qoltec mobile 3 phase charger with Type 2 connector, which is the European market standard and fits any Type 2 electric car charging ...

Qoltec mobile 3-phase charger with Type 2 socket, which is the European market standard and fits any Type 2 electric car charging cable a...

Mobile 3-phase charger by Qoltec with a Type 2 connector, which is the standard on the European market and fits any Type 2 electric car c...

The Qoltec mobile 3-phase charger features a Type 2 connector, which is the standard on the European market and is compatible with any Ty...