
Qoltec EV Cable Type 2 for car charging | 400V | 11kW | 16A | 5m
EV charging cable for an electric car equipped with a Type 2 plug compatible with most electric cars sold in Europe.

Free shipping, free return and 30 days money back guarantee.
Fast charging, universal connectivity, ideal for long journeys
Do not let a low battery charge limit your mobility. The Qoltec mobile electric car charger is a practical and reliable solution that enables fast charging of electric cars from a CEE 32A power socket. Its compact design and solid construction make it ideal for home and travel use. All you need is access to a 400V power socket to safely and quickly charge your electric car. The charger is perfect for business trips and holidays, and thanks to the included carrying bag, you can conveniently store it in the boot.
High charging power, 7-pin type 2 connector compliant with current regulations, four options (8A, 10A, 13A, 16A) for optimal charging
The charger has a Type 2 connector, which is currently the official European Union standard and charges electric cars equipped with the appropriate charging socket. The Type 2 connector has 7 pins, of which 3 or 5 are for charging and 2 are for communication between the station and the car.
Compatible with most electric cars sold in Europe.
The Qoltec charger supports four current modes: 8A, 10A, 13A and 16A. It is worth noting that the Type 2 connector is designed for electric vehicles with a charging power greater than 3kW.
Convenient 2.4" LCD display, Accurate charging time monitoring, Temperature sensor for safe charger operation, Automatic error repair
The product is equipped with a multifunctional 2.4" LCD display and LEDs indicating the charging status.
The display allows you to:
- set the current intensity using button A: 8A, 10A, 13A, 16A;
- check the exact charging time,
- set the charging delay using the button with the clock icon,
- monitor the operating temperature of the charger in real time thanks to the built-in temperature sensor in the plug, the charger will immediately stop working if the safe value is exceeded and automatically resume operation when the temperature returns to normal,
- monitor the progress of the charging process,
Automatic error repair
In addition, the charger has a smart chip that automatically corrects errors during charging, responding appropriately if any of the parameters exceed the norm, ensuring stable operation of the charger.
Monitor and Manage Charging Using Your Smartphone
Gain full control over charging your electric car with WiFi and a dedicated mobile app. Once you pair your phone with the charger, you can monitor the charging process in real time, check operating parameters, and remotely adjust settings such as current, time, or charging schedule. You can also use the app to schedule charging sessions at convenient times to make the most of cheap energy and optimise your electricity consumption.
Intuitive operation, intelligent delay function for charging by 2, 4, 6 or 8 hours
You can set a delayed charging start time of 2, 4, 6 or even 8 hours and save on energy costs, e.g. by using a night-time tariff, which is a more economical solution as it does not overload the system. Simply connect the charger to the power supply and then press the delay button a specified number of times before connecting the car. Pressing the button with the clock icon delays charging by 1 hour with each click.
5-metre charging cable and ergonomic plug
The Qoltec mobile EV charger is the perfect solution for both home and travel use. It can be mounted on a wall in your garage or outside — just choose a location close to your vehicle and a 400V power source equipped with a CEE 32A power plug. An additional advantage is the 5-metre charging cable with an ergonomic type 2 plug, which ensures convenience of use and freedom to connect your vehicle. For complete safety, we recommend using a type B residual current device, which effectively protects against electric shock and system overload.
Durable and weather-resistant housing made of non-flammable polycarbonate, easy external installation, water and dust resistance
Our chargers are constructed from durable, UV-resistant, non-flammable polycarbonate. In addition, the charger is highly water-resistant and dustproof. The casing has special openings designed for external mounting.
Use your own solar energy to charge your car. Recharge your vehicle up to several times faster.
Use your own renewable clean energy from photovoltaics to charge your vehicle - it's a way to reduce the operating costs of your car and cut carbon emissions. You can recharge your car at any time and even several times faster. The number of panels needed to charge your car will depend on the battery parameters, vehicle model and distances travelled.
You can charge it in two ways:
• when the photovoltaic panels are producing energy - this is the most cost-effective solution
• using surplus energy produced by photovoltaic panels, which has been transferred to an energy storage facility or the grid and can be used at a later time.
Advanced security features that protect both the car and the user
When designing our chargers, we focused primarily on safety. Now you can charge your car safely and quickly. The product has advanced safety features and LED lights that change colour depending on the current status.
Product covered by a 24-month warranty
Do you care about the high quality of the product you are buying? Our solutions will meet your expectations. The chargers we offer are covered by a 24-month warranty valid from the date of purchase.
| Power | 11 kW |
|---|---|
| Voltage | 230 V~400 V |
| Current | 8 A/10 A/13 A/16 A |
| Cable Length | 5 m, Power cable 0.31 m |
| Compatibility | TYPE 2 compatible with most electric vehicles in Europe |
| IP Rating | IP65 |
| Dimensions | 225 x 100 x 50 mm | 235 x 70 x 62 mm (charger) | 120 x 385 x 345 (bag) |
| Material | TPU |
| Warranty | 24 month |
| Number of Phases | 3 |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 3.16 kg |
| Operating Temperature | -30˚C ~ +50˚C |
| Plug Type | CEE 32 A |
| Producer | Qoltec |
| Type | 2 |
| Insulation Resistance | >10 MΩ |
| Type Of Charging Interface | IEC 62196-2 |
| Conductor Cross Sectional Area | 5*2.5 mm² + 1*0.5 m² |
| Diameter Of The Cable | 10.8 mm |
| Display | LCD 2,4'' |
| Safety | Overvoltage protection Undervoltage protection Thermal overload protection Short-circuit protection Leakage current protection Earthing Temperature monitoring |
| Additional Information | Wi-FI Dedicated application TUYA / SMART LIFE APP |
| Colour | Grey |
| Package Contents | 1 x EV charger 1 x Charger storage bag 1 x User manual 1 x Warranty card |
| Package | Box |
| Package Depth Length [mm] | 380 |
| Package Width [mm] | 380 |
| Package Height [mm] | 80 |
| Certificate | CE |

EV charging cable for an electric car equipped with a Type 2 plug compatible with most electric cars sold in Europe.

The Qoltec mobile 3 phase charger with Type 2 connector, which is the European market standard and fits any Type 2 electric car charging ...

Qoltec mobile 3-phase charger with Type 2 socket, which is the European market standard and fits any Type 2 electric car charging cable a...

Qoltec brand mobile charger with Type 2 connector, which is the standard in the European market and fits any Type 2 electric car charging...

The Qoltec mobile 3-phase charger features a Type 2 connector, which is the standard on the European market and is compatible with any Ty...
Free shipping, free return and 30 days money back guarantee.