
Qoltec Smart Monolith charger for LiFePO4 AGM GEL SLA batteries | 60A | 12V | Fast charging
At a glance
- Voltage: 180 - 260 V
- Current: 60 A
Free shipping, free return and 30 days money back guarantee.
Product Information
Stable and safe energy source for all LiFePO4, AGM, GEL and SLA batteries
Precise Charging with configurations to adapt to different battery types
The Monolith charger is designed to work seamlessly with a wide range of different types of batteries, including AGM, GEL, calcium, SLA and LiFePO4, providing them with a stable and safe energy source and a guarantee that the battery will remain in good condition throughout its lifetime.
Discover the Unique Power of Smart Charging with the Monolith Charger
Optimal performance with intelligent 3-step charging process
The Monolith smart charger is an advanced device that will fully take care of your battery using an intelligent 3-stage charging process, adjusting the voltage and current according to the current state of the battery to ensure maximum battery life and performance.
BULK – Full recognition of the battery's needs and fast charging up to 80% of its capacity, while maintaining high voltage and maximum charging current.
BOOST – Absorption charging: stable voltage in the range of 14.1VDC - 14.8VDC, while the charging current is gradually reduced to protect the battery.
FLOAT – A gentle backup that allows the battery to reach full capacity, gradually lowering the voltage to 13.0VDC - 13.8VDC, and the charging current naturally drops to 0A when fully charged.
Thanks to the LED indicator, you will always be up to date with the current stage of charging, and your battery will last longer and more efficiently!
Optimal Performance, Long Battery Life and Minimisation of Costs and Energy Losses
Perfect maintenance of your battery at every stage of charging
Intelligent 3-stage charging has many advantages, above all it can:
• Ensure that the battery is fully and evenly charged, improving performance and battery life,
• Prevent overheating, overcharging or damaging the battery, which improves battery safety and reliability,
• Save energy and costs, as it recuces the loss of energy and time required to charge the battery.
Start without reconfiguration – ready immediately after start-up
Settings memory – convenience in everyday use
It features a settings memory, thanks to which it automatically returns to the last selected operating mode after restarting. This is a practical solution, especially when the device is used cyclically or in hard-to-reach places.
Thanks to the memory function, the charger:
- saves the last selected battery type,
- does not require reconfiguration after reconnection, always starts charging with the correct parameters,
- reduces preparation time,
- eliminates errors - minimises the risk of accidentally selecting the wrong mode.
Designed for simple and safe operation
Connecting the charger to the battery
Correct connection of the cables ensures stable charging and protection of the battery. Follow the instructions below.
• Prepare the wires: red (+) and black (−).
• Connect the red (+) cable to the positive terminal of the battery and the black (−) cable to the negative terminal of the battery.
• Plug it in,
• Once charging is complete, disconnect the charger from the power supply, then disconnect the cables from the battery (black first, then red).
Advanced 60A smart charger - versatility and safety in one device
Use of advanced security features
In designing the chargers, we focused primarily on safety and reliability.You can safely and quickly recharge your battery right now. The product has advanced safety features including protection against reverse polarity, overvoltage or overheating While meeting international safety standards. For complete protection, the charger's inputs and outputs have been completely isolated.
Advanced security features:
UVP protection - Protection against under-voltage,
SCP protection - is a short circuit protection,
OVP protection - is the protection against too high output voltage,
OCP protection - is the protection against too high current on the line,
OTP security - is protection against overheating.
Confidence confirmed by a warranty
Product with 24 months guarantee
Do you care about the high quality of the product you are buying? Our solutions meet your expectations. Each of the AC-DC chargers we offer is covered by the 24 month guarantee valid from the date of purchase.
Technical Specifications
| Voltage | 180 - 260 V |
|---|---|
| Current | 60 A |
| Connector Type | Red + black crocodile-type terminals with brass contacts |
| Cable Length | ~0.90 m |
| Dimensions | 220 x 310 x 80 mm |
| Material | Plastik, metal |
| Warranty | 24 month |
| Weight | 4.3 kg |
| Operating Temperature | 0˚C ~ +40˚C |
| Producer | Qoltec |
| Type Of Charging | 3 step charging mode |
| Load Adjustment | 1.5% for output current; from no load to full load 0-40˚C |
| Efficiency | 88% |
| Cooling System | 2 x Fan with thermal control |
| Protection | Short-circuit protection Protection against overheating Overcurrent protection Protection against low voltage Overvoltage protection Reverse polarity protection |
| Protection Against Inverse Polarity | Yes |
| Usage | LiFePO4 AGM GEL SLA Calcium EFB |
| Additional Information | The device has been CE tested and confirms compliance with applicable directives and standards. |
| Colour | Grey, black |
| Package | Box |
| Package Contents | 1 x Battery charger 1 x Power cable 1 x Starter cable set 1 x Operating instructions |
| Package Depth Length [mm] | 290 |
| Package Width [mm] | 410 |
| Package Height [mm] | 170 |
| Certificate | CE |












