
Qoltec Intelligent charger for STD AGM GEL LiFePO4 | Battery charger with repair function |12-24V |10A | LCD | 9 - stage charging
Comes with UK 3 Pin Adopter
At a glance
- Voltage: 220 - 240 V
- Current: 5 A/10 A
Free shipping, free return and 30 days money back guarantee.
Product Information
Compatible with all types of power supply
Fits all batteries of type AGM, LIfePO4, GEL, WET and STD
Choosing the right battery charger is extremely important if you want your battery to serve you for a long period of time. The wrong charger can result not only in longer charging times, but also in a significant reduction in the life of the battery.
Our charger is suitable for all batteries of the AGM, LIfePO4, GEL, WET and STD types. It can be used for batteries in cars, motorbikes, yachts, lawnmowers, agricultural vehicles and quads.
9-stage charging mode
Fits all batteries of type AGM, LIfePO4, GEL, WET and STD
The Qoltec smart charger, through its 9-stage automatic charging mode with integrated desulphurisation and maintenance stage, provides exceptional battery protection and allows the best performance.
The charging process consists of 9 stages :
1. Desulphurisationof the battery - regeneration, helping to extend the life of the battery being charged
2. Soft start - start of charge with low current, preparation for bulk charge
3. Mass charge - constant current charge
4. Absorption charging - charges with a constant voltage
5. Holding charge - when the battery is fully charged, automatically switches to holding mode
6. Battery test
7. Regeneration - improves the life of the battery
8. Maintenance
9. Back-up - low current to maintain a full charge
Multifunctional LCD display
Full control over battery status and charging parameters
The charger has an LCD display, making it easy to view the charging process and key charging parameters. You can continuously monitor the status of the battery, check the current battery charge level, ambient temperature, battery voltage and current mode, making it easy, safe and reliable to work with.
Simple installation - robust housing
Quick and simple connection of the charger to the battery
Connecting the charger to the battery is quick and easy, simply attach the clamps to the battery accordingly. The red connector is clipped to the positive terminal and the black one to the negative terminal. Any vehicle owner should be able to cope with this. Once the charger is connected to the power supply and the appropriate mode selected, the charger is ready for charging.
Repair function or advanced repair of your battery
Advanced battery recovery mode
Our charger is ideal for rescuing a battery that has stopped working as it should, this is usually the result of the battery being completely discharged and left in this state for an extended period. We may then notice that the battery is not accepting the charging current or is heating up significantly. The repair mode is an approximately 4-hour advanced recovery mode for batteries that have not been used for a long time, for example, or for sulphated batteries with very low voltage. With this function, the charger can help extend the life of the battery or regenerate it.
Confidence confirmed by a warranty
Product with 24 months guarantee
Do you care about the high quality of the product you are buying? Our solutions will meet your expectations. The chargers we offer come with a 24-month guarantee from the date of purchase.
Technical Specifications
| Voltage | 220 - 240 V |
|---|---|
| Current | 5 A/10 A |
| Cable Length | 0.50 m ; 0.67 m |
| Dimensions | 92 x 155 x 60 mm |
| Warranty | 24 month |
| Weight | 0.555 kg |
| Operating Temperature | -20˚C ~ +45˚C |
| Producer | Qoltec |
| Type Of Charging | 9-stage charging mode |
| Charging Time | Depending on battery capacity 6.5 - 25h |
| Efficiency | >85% |
| Cooling System | 1 x Fan |
| Display | LCD |
| Protection | Short-circuit protection Overcurrent protection Protection against overheating Low voltage protection |
| Protection Against Inverse Polarity | Yes |
| Usage | Lead-acid batteries Maintenance-free batteries AGM GEL LiFePO4 WET STD |
| Additional Information | Battery repair function Winter/summer mode 9-stage charging mode |
| Notices | Please read the enclosed operating instructions carefully |
| Colour | Black, blue |
| Package | Box |
| Package Contents | 1 x Charger 12 V/24 V 1 x Warranty card 1 x Operating instructions |
| Package Depth Length [mm] | 110 |
| Package Width [mm] | 223 |
| Package Height [mm] | 65 |
| Certificate | CE |











