
Qoltec Battery Charger for Ni-MH type R03 AAA R6 AA
Comes with UK 3 Pin Adopter
At a glance
- Power: Cable-Free
- Current: 300mA
Free shipping, free return and 30 days money back guarantee.
Product Information
Ensure the Long-Life Efficiency of Your Batteries
Individual handling of each cell, monitoring of charge status, automatic termination of charging upon reaching full charge
Our charger is equipped with high-quality overcharge protection, ensuring the safety and long-term performance of your batteries. With an innovative charging system, the charger individually handles each cell, monitoring its status and automatically stopping charging before overcharging occurs. This intelligent feature provides optimal charging conditions for each battery, protecting them from damage and extending their lifespan, allowing you to enjoy reliable power for a long time
Give your devices a second life - trust our battery charger
Possibility to charge 1, 2, 3 or 4 batteries simultaneously, LEDs in each socket
- Individual handling of each cell,
- Capability to charge 1, 2, 3, or 4 batteries simultaneously,
- Direct plug-in to the socket,
- Specially designed sockets enabling easy insertion and removal of batteries,
- Automatic termination of charging upon reaching full charge,
- LED indicators in each socket indicating the charging status,
- Efficient and safe - short-circuit protections.
Designed for comfort and functionality
The thoughtful design enables easy insertion and removal of batteries
Thanks to its lightweight construction and compact size, the AA and AAA battery charger can be easily taken anywhere, providing a reliable power source both while traveling, at work. Regardless of location and situation, you can be sure that you will always be able to charge your batteries, ensuring the continuous operation of electronic devices. The thoughtful design not only prevents batteries from falling out but also facilitates easy insertion and removal of batteries.
Confidence confirmed by a warranty
The product is covered by a 24-month warranty
Do you value high-quality products? Our solutions will meet your expectations. Each of our chargers comes with a 24-month warranty from the date of purchase.
Technical Specifications
| Power | Cable-Free |
|---|---|
| Current | 300mA |
| Compatibility | Ni-MH, Ni-Cd, R6/AA, R03/AAA |
| Dimensions | 85 x 61 x 93 mm |
| Material | ABS + plastic |
| Warranty | 24 month |
| Weight | 0.088 kg |
| Operating Temperature | 0˚C ~ +35˚C |
| Producer | Qoltec |
| Type | Rechargeable Battery Charger |
| Battery Capacity | AA (1000-3000 mAh) AAA (500-1000 mAh) |
| Input | 220 - 240 V |
| DC Output | 1.2 V |
| Number Of Batteries | Charger for up to 4 Rechargeable Batteries |
| Protection | Overcurrent Overvoltage |
| Additional Information | Plugs directly into a power socket To initiate the charging process, insert the batteries according to their polarity |
| Colour | Black |
| Storage Temperature | -25˚C do +60˚C |
| Storage Humidity | ≤85% |
| Package | Box |
| Package Contents | 1 x Battery Charger |
| Package Depth Length [mm] | 52 |
| Package Width [mm] | 66 |
| Package Height [mm] | 125 |
Compatibility
Comes with UK 3 Pin Adoptor











