
Qoltec Mobile EV Electric Car Charger with 2in1 Type 2 Adjustment | 3.5kW | 230V | SCHUKO 16A | Wi-fi | TUYA | SMART LIFE | LCD | LED | Portable | 5m
At a glance
- Power: 3.5 kW
- Voltage: 230 V
Free shipping, free return and 30 days money back guarantee.
Product Information
The best solution for charging electric vehicles
Fast charging, universal connectivity, ideal for long journeys
Do not let a low battery charge prevent you from using your electric vehicle. With the Qoltec mobile charger, you can charge your car battery in just a few hours. The portable charger is ideal for longer holiday trips, for example. Thanks to its compact design, it takes up little space and can be easily transported directly in the boot or in the bag included in the set. The charger can be connected anywhere with access to a grounded 230V electrical outlet, allowing you to enjoy independence as you travel.
European standard type 2 connector
High charging power, 7-pin type 2 connector compliant with current regulations, four options (8A, 10A, 13A, 16A) for optimal charging
The charger has a Type 2 connector, which is currently the official European Union standard and charges electric cars equipped with the appropriate charging socket. The Type 2 connector has 7 pins, of which 3 or 5 are for charging and 2 are for communication between the station and the car.
Compatible with most electric cars sold in Europe.
The Qoltec charger supports four current modes: 8A, 10A, 13A and 16A. It is worth noting that the Type 2 connector is designed for electric vehicles with a charging power greater than 3kW.
Multifunctional LCD display
Convenient 2.4" LCD display, Accurate charging time monitoring, Temperature sensor for safe charger operation, Automatic error repair
The product is equipped with a multifunctional 2.4" LCD display and LEDs indicating the charging status.
The display allows you to:
- set the current intensity using button A: 8A, 10A, 13A, 16A;
- check the exact charging time,
- set the charging delay using the button with the clock icon,
- monitor the operating temperature of the charger in real time thanks to the built-in temperature sensor in the plug, the charger will immediately stop working if the safe value is exceeded and automatically resume operation when the temperature returns to normal,
- monitor the progress of the charging process,
Automatic error repair
In addition, the charger has a smart chip that automatically corrects errors during charging, responding appropriately if any of the parameters exceed the norm, ensuring stable operation of the charger.
Full control over the charging process of your electric vehicle
Monitor and Manage Charging Using Your Smartphone
Thanks to the ability to pair your phone with the charger via WiFi, you can monitor and manage the charging status using your smartphone. The mobile app allows you to adjust many charging parameters, such as charging current and charging time, as well as schedule charging sessions according to your needs. You have full control over the charging process of your electric vehicle.
Delayed charging function
Intuitive operation, intelligent delay function for charging by 2, 4, 6 or 8 hours
You can set a delayed charging start time of 2, 4, 6 or even 8 hours and save on energy costs, e.g. by using a night-time tariff, which is a more economical solution as it does not overload the system. Simply connect the charger to the power supply and then press the delay button a specified number of times before connecting the car. Pressing the button with the clock icon delays charging by 1 hour with each click.
Charge at home or on the go
Enjoy a 5-metre charging cable with an ergonomic plug for convenience and ease of use.
If you want to mount an EV charger on the wall, choose a suitable location, preferably close to your car and a power source. You will also need to install a residual current device (RCD) – the best choice is a type B RCD as a means of full supplementary protection. Ensure that the location is protected from moisture, free from mechanical damage and not exposed to direct sunlight. Be sure to check that this is the case. A 5-metre charging cable with an ergonomic plug will ensure a high level of convenience.
Waterproof polycarbonate casing
Durable and weather-resistant housing made of non-flammable polycarbonate, easy external installation, water and dust resistance
Our chargers are constructed from durable, UV-resistant, non-flammable polycarbonate. In addition, the charger is highly water-resistant and dustproof. The casing has special openings designed for external mounting.
Go green and power your car with clean energy
Use your own solar energy to charge your car. Recharge your vehicle up to several times faster.
Use your own renewable clean energy from photovoltaics to charge your vehicle - it's a way to reduce the operating costs of your car and cut carbon emissions. You can recharge your car at any time and even several times faster. The number of panels needed to charge your car will depend on the battery parameters, vehicle model and distances travelled.
You can charge it in two ways:
• when the photovoltaic panels are producing energy - this is the most cost-effective solution
• using surplus energy produced by photovoltaic panels, which has been transferred to an energy storage facility or the grid and can be used at a later time.
Your safety and that of your loved ones is important to us.
Advanced security features that protect both the car and the user
When designing our chargers, we focused primarily on safety. Now you can charge your car safely and quickly. The product has advanced safety features and LED lights that change colour depending on the current status.
Confidence confirmed by a warranty
Product covered by a 24-month warranty
Do you care about the high quality of the product you are buying? Our solutions will meet your expectations. The chargers we offer are covered by a 24-month warranty valid from the date of purchase.
Technical Specifications
| Power | 3.5 kW |
|---|---|
| Voltage | 230 V |
| Current | 16/13/10/8 A |
| Cable Length | 5 m, Power cable 0.31 m |
| Compatibility | TYPE 2 compatible with most electric vehicles in Europe |
| IP Rating | IP65 |
| Dimensions | 225 x 100 x 50 mm | 235 x 70 x 62 mm ( ładowarka) | 120 x 385 x 345 (torba) |
| Material | TPU |
| Warranty | 24 month |
| Number of Phases | 1 |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 2.5 kg |
| Operating Temperature | -30˚C ~ +50˚C |
| Plug Type | Schuko 16 A |
| Producer | Qoltec |
| Type | 2 |
| Insulation Resistance | >10 MΩ |
| Type Of Charging Interface | IEC 62196-2 |
| Conductor Cross Sectional Area | 3*2.5 mm² + 1*0.5 m² |
| Diameter Of The Cable | 10.8 mm |
| Display | LCD 2,4'' |
| Safety | Overvoltage protection Undervoltage protection Thermal overload protection Short-circuit protection Leakage current protection Earthing Temperature monitoring |
| Additional Information | Wi-FI Dedicated application TUYA / SMART LIFE APP |
| Colour | Grey |
| Package Contents | 1 x EV charger 1 x Charger storage bag 1 x User manual 1 x Warranty card |
| Package | Box |
| Package Depth Length [mm] | 380 |
| Package Width [mm] | 380 |
| Package Height [mm] | 80 |
| Certificate | CE |











