
Qoltec Intelligent Microprocessor Charger 12V | 12.6V | 24V | Battery Charger with Repair Function for AGM, GEL, LiFePO4 Batteries | LCD
Comes with UK 3 Pin Adopter
At a glance
- Power: 220 W
- Voltage: 220 - 240 V
Free shipping, free return and 30 days money back guarantee.
Product Information
Excellent efficiency thanks to intelligent control
Qoltec Rectifier Fits Various Battery Types
The proper selection of an appropriate charger for the battery is crucial if you want your battery to serve you for a long time. The wrong charger can result not only in longer charging times, but also in a significant reduction in battery life.
The Qoltec charger offers microprocessor precision in charging – one charger is all you need for various battery types with capacities ranging from 4Ah to 105Ah. Perfect for LiFePO4, AGM, GEL, WET, SLA batteries. The charging time depends on the battery's discharge level and its actual capacity.
Trust our chargers - enjoy uninterrupted energy
Rectifier with microprocessor, automatic switch-off after charging, advanced safety features
Rectifier microprocessor-controlled, guarantees absolute safety of use, personalised charging for each type of battery, automatically switches off when the battery is fully charged, keeping the battery ready to use. So you don't have to worry about overcharging the battery. You can now safely and quickly recharge your battery. Product has advanced security features including reverse polarity, overvoltage and overcharge protection. Additionally built-in fan protects the device from overheating.
A Professional Approach to Optimal Charging and Long-Lasting Battery Performance
Precise 4-stage charging
The charger uses an intelligent 4-stage charging process that adjusts the voltage and current based on the battery's current charge state, ensuring optimal performance and care for the battery at each stage. It consists of four stages:
Constant Current (CC): The charger delivers a constant current to the battery while the voltage gradually increases.
Constant Voltage (CV): The charger maintains a constant voltage while the current decreases as the battery nears full charge.
Maintenance Charging: A low, continuous current keeps the battery fully charged, compensating for self-discharge.
Float Charging: A lower voltage is applied to keep the battery fully charged without the risk of overcharging, ideal for long-term maintenance.
Multifunctional LED display
Full control over battery status and charging parameters
The charger has a large and clear LED display, making it easy to see the process and the most important charging parameters. You can continuously monitor the status of the battery, check the voltage and amperage and the currently selected mode, making working with the device easy and intuitive, not only for professionals.
Repair function or advanced repair of your battery
Advanced battery recovery mode
Our charger is ideal for rescuing a battery that has stopped working as it should, this is usually the result of the battery being completely discharged and left in this state for an extended period. We may then notice that the battery is not accepting the charging current or is heating up significantly. The repair mode is an approximately 16-hour advanced recovery mode for batteries that have not been used for a long time, for example, or for sulphated batteries with very low voltage. With this function, the charger can help extend the life of the battery or regenerate it.
Simple installation - robust housing
Quick and simple connection of the charger to the battery
Connecting the charger to the battery is quick and easy, simply attach the clamps to the battery accordingly. The red connector is clipped to the positive terminal and the black one to the negative terminal. Any vehicle owner should be able to cope with this. Once the charger is connected to the power supply and the appropriate mode selected, the charger is ready for charging.
Confidence confirmed by a warranty
Product with 24 months guarantee
Do you care about the high quality of the product you are buying? Our solutions will meet your expectations. The chargers we offer come with a 24-month guarantee from the date of purchase.
Technical Specifications
| Power | 220 W |
|---|---|
| Voltage | 220 - 240 V |
| Current | 12 A/7.5 A |
| Connector Type | Red and black alligator clip clamps |
| Cable Length | ~0.57 m |
| Dimensions | 135 x 172 x 72 mm |
| Warranty | 24 month |
| Weight | 0.808 kg |
| Operating Temperature | -30˚C ~ +50˚C |
| Producer | Qoltec |
| Type Of Charging | 4 step charging mode |
| Battery Capacity | 4 Ah - 105 Ah |
| Charging Time | Depending on battery capacity from 1h to 13h |
| Efficiency | >85% |
| Cooling System | 1 x Fan |
| Display | LCD |
| Protection | Reverse polarity protection Overvoltage protection Short-circuit protection Overcurrent protection Protection against overheating Low voltage protection |
| Protection Against Inverse Polarity | Yes |
| Usage | LiFePO4 AGM GEL WET SLA |
| Additional Information | Battery repair 4-stage charging mode |
| Colour | Black |
| Package | Box |
| Package Contents | 1 x Charger 1 x Warranty card 1 x User manual |
| Package Depth Length [mm] | 155 |
| Package Width [mm] | 230 |
| Package Height [mm] | 85 |
| Certificate | CE |











